A stop block, s, prevents a crate from sliding down a theta_1 = 27.0^\\circ incl
ID: 1962587 • Letter: A
Question
A stop block, s, prevents a crate from sliding down a theta_1 = 27.0^circ incline. A tensile force F=(F_0 t)~{ m N} acts on the crate parallel to the incline, where F_1 = 275 N/s. If the coefficients of static and kinetic friction between the crate and the incline are mu_s1 = 0.280 and mu_k1 = 0.190, respectively, and the crate has a mass of 43.6 kg, how long will it take until the crate reaches a velocity of 2.77 m/s as it moves up the incline?
Explanation / Answer
at first, after a period of time T1, the friction force will equal to the static friction force. T1=(mg*cos27*ks+mg*sin27)/F0= from now on we have am=F0*t-(mg*cos27*kk+mg*sin27) --> calculate a so we write later the equation of velocity to find Total time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.