A stone is thrown from the top of the building with an initialvelocity of 20.0m/
ID: 1667219 • Letter: A
Question
A stone is thrown from the top of the building with an initialvelocity of 20.0m/s straight upward, at an initail height of 50.0mabove the ground. Determine: a) the time needed for the stone to reach its maxheight. b) the maximum height c) the time needed for the stone to reach the ground d) the velocity and position of the stone at t =5.00s Please show steps on how to answer the problem A stone is thrown from the top of the building with an initialvelocity of 20.0m/s straight upward, at an initail height of 50.0mabove the ground. Determine: a) the time needed for the stone to reach its maxheight. b) the maximum height c) the time needed for the stone to reach the ground d) the velocity and position of the stone at t =5.00s Please show steps on how to answer the problemExplanation / Answer
dv = adt v = at + v0 v = -gt + 20
dh = vdt h = -0.5g * t2 + 20 * t + s0 h = -0.5g * t2 + 20 * t + 50
a) This occurs when v=0, so: 0=-gt + 20 t = 20/g = 20/9.81 =2.0 [s]
b) substitute t=2.0 [s] in the equation for h: h = - 0.5 * 9.81 * 2.02 + 20 * 2.0 + 50 = 70.39[m]
c) solve h=0:
h = -0.5g * t2 + 20 * t + 50
Solving this using a calculator gives: t= 5.83 [s]
d) Substitute t=5.00 in the equations for v and h: v = -9.81*5.00 + 20 = -29.05 [m/s] h = - 0.5 * 9.81 * 5.002 + 20 * 5.00 + 50 =27.38 [m]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.