A 7.80-g bullet moving at 650 m/s penetrates a tree trunk to a depth of 5.90 cm.
ID: 1962428 • Letter: A
Question
A 7.80-g bullet moving at 650 m/s penetrates a tree trunk to a depth of 5.90 cm.(a) Use work and energy considerations to find the average frictional force that stops the bullet.
____________N
(b) Assuming the frictional force is constant, determine how much time elapses between the moment the bullet enters the tree and the moment it stops moving.
____________s
Explanation / Answer
work done by all forces = change in kinetic energy work done by friction = change in ke = .5mv^2 let friction force be F F*d = .5mv^2 => F = .5*7.80*10^-3*650^2/.059 = 27927.96 N B)If the Friction is constant the acceleration is constant and equal to a a = F/m = 27927.96/7.80*10^-3 now v = u +at => t = 650/(27927.96/(7.80*10^-3)) = 1.81*10^-4sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.