A. What horizontal force must be applied by the worker to maintain the motion? (
ID: 1961222 • Letter: A
Question
A. What horizontal force must be applied by the worker to maintain the motion? (N)
B. If the force calculated in part A is removed, how far does the box slide before coming to rest? (m)
A stockroom worker pushes a box with mass 12.0 kg on a horizontal surface with a constant speed of 3.30 m/s. The coefIficient of kinetic friction between the box and the surface is 0.160. A. What horizontal force must be applied by the worker to maintain the motion? (N) B. If the force calculated in part A is removed, how far does the box slide before coming to rest? (m)Explanation / Answer
a) force applied = force of friction= kN= 0.160(12)(9.8)= 18.186 N apprx
b) If the force appled is removed , the retardation of body = g = 0.160(9.8)= 1.568 m/s^2
using the kineamtic equation,
v^2 - u^2 = 2as
0 - 3.30^2 = 2(1.568)S
s= 3.47 m apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.