A laboratory magnet (see the figure) with a field B = 0.15 T over an effective a
ID: 1960396 • Letter: A
Question
A laboratory magnet (see the figure) with a field B = 0.15 T over an effective area 10.0 cm in diameter exerts a force on a current-carrying wire that crosses between the pole faces at right angles to the field. The current in the wire is 13.0 A.
Part 1:
What is the magnitude of the force on the wire?
Part 2:
What is the direction of the force? (left, right, up, down, front, back)
Explanation / Answer
Part 1:
Force = ilB Sin ()
Force = ilB [ As Sin (90o)=1]
Force = 13 x 0.1 x 0.15 Newton
Force = 0.195 Newton
Part 2:
Use Fleming's left hand rule, middle finger is direction of current, index finger as magnetic field ( from north to south pole) and direction of force will be shown by your thumb.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.