C. A car capable of a constant acceleration of 3 m/s 2 is stopped at a tra?c lig
ID: 1956926 • Letter: C
Question
C. A car capable of a constant acceleration of3 m/s
2
is stopped at a tra?c light. When
the light turns green, the car starts from rest
with this acceleration. At the very same moment, a truck traveling with constant velocity 13.8 m/s passes the car.
As the car’s velocity increases, it will eventually move faster than the truck and later
overtake it. How far from the light will the
car catch up with the truck?
Answer in units of m
D. A rock thrown straight up with a velocity of
24 m/s from the edge of a building just misses
the building as it comes down. The rock is
moving at 53 m/s when it strikes the ground.
How tall was the building? The acceleration of gravity is 9.8 m/s
2
.
Answer in units of m
Explanation / Answer
let at time t & distance x truck capture the car
so x(car)=0+3*t2/2
x(truck)=13.8*t
now x(car)=x(truck)
t=9.2sec
x=13.8*t
=126.96m
(d)u=24m/s
v=53m/s
let height =h
v2=u2+2*g*h
h=113.92m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.