A pistol that fires a signal flare gives it an initial velocity (muzzle velocity
ID: 1955917 • Letter: A
Question
A pistol that fires a signal flare gives it an initial velocity (muzzle velocity) of 134 m/s at an angle of 58.9^circ above the horizontal. You can ignore air resistance.
Find the flare's maximum height if it is fired on the level salt flats of Utah in meters.
Find the distance from its firing point to its landing point if it is fired on the level salt flats of Utah in meters.
Find the flare's maximum height if it is fired over the flat Sea of Tranquility on the Moon, where g = 1.67 m/s^2. Answer in meters
Find the distance from its firing point to its landing point if it is fired over the flat Sea of Tranquility on the Moon, where g = 1.67 m/s^2. Answer in meters.
Explanation / Answer
a) Max height
vy=134 m/s * sin 58.9 = 114.7 m/s
v2=vi2+2a*y
At the top of its arc v=0
0=114.72-2*9.8*y
y max (earth) = 671.7 meters
On the moon, same thing just change the g value
0=114.72 - 2*1.67y
y max (moon) = 3938.95 meters
b) Distance
vx=134*cos58.9 = 69.2 m/s, you already know vy= 114.7 m/s from part A
Time it takes to fall: v=vi+at. Since air resistance is ignored the final vyfinal = -vyi =-114.7 m/s
-114.7 = 114.7 - 9.8t - t=23.41s (earth)
-114.7 = 114.7 - 1.67t - t=137.37s (moon)
Distance travelled: x = xi + vt
Earth: X = 69.2*23.41 = 1620m
Moon X = 69.2*137.37 = 9506m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.