A certain force gives mass m1 an acceleration of 14.0 m/s2 and mass m2 an accele
ID: 1955492 • Letter: A
Question
A certain force gives mass m1 an acceleration of 14.0 m/s2 and mass m2 an acceleration of 3.0 m/s2. What acceleration would the force give to an object with a mass of (m2-m1)? What acceleration would the force give to an object with a mass of (m2+m1)?Explanation / Answer
force on mass m1 is F = 14 m1 force on mass m2 is F = 3 m2 since both forces are equal, 14m1 = 3m2 --> m1 = 3/14 m2 --> m2/m1 = 14/3 force on object (m2-m1) is F = (m2-m1)a as F = 14 m1 , 14 m1 = (m2-m1)a a (m2-m1)/m1 = 14 a(m2/m1 - 1) = 14 a(14/3 - 1 ) = 14 a = 14*3/11 a = 3.8181 m/s^2 b) on (m2+m1) 14 m1 = (m2+m1)a a(m2/m1 + 1) = 14 a(14/3 +1) = 14 a = 14*3/17 a = 2.47 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.