A hare and a tortoise compete in a race over a course 2.60 km long. The tortoise
ID: 1951387 • Letter: A
Question
A hare and a tortoise compete in a race over a course 2.60 km long. The tortoise crawls straight and steadily at its maximum speed of 0.100 m/s toward the finish line. The hare runs at its maximum speed of 10.00 m/s toward the goal for 0.800 km and then stops to tease the tortoise. How close to the goal (in meters) can the hare let the tortoise approach before resuming the race, which the tortoise wins in a photo finish? Assume that, when moving, both animals move steadily at their respective maximum speeds.Explanation / Answer
time taken by tortoise=2.5*1000/0.87=2873.56 sec hare runs first 0.8 km in time=800/15=53.33 sec let the hare let the tortoise a distance d . then time taken by tortoise=d/0.87 so in that time interval hare has to run 2.5-0.8=1.7 km so 15*(d/0.87)=1700 d=98.6 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.