A handclap on stage in an amphitheater sends out sound waves that scatter from t
ID: 1785244 • Letter: A
Question
A handclap on stage in an amphitheater sends out sound waves that scatter from terraces of width w = 0.892 m (see the figure). The sound returns to the stage as a periodic series of pulses, one from each terrace; the parade of pulses sounds like a played note. (a) Assuming that all the rays in the figure below are horizontal, find the frequency at which the pulses return (that is, the frequency of the perceived note). (b) If the width w of the terraces were smaller, would the frequency be higher or lower? (Note: Assume the speed of sound in air = 343 m/s.)
to TerraceExplanation / Answer
(a)
wavelength = 2w, so
f = v / = v / 2w
For this data,
f = 343m/s / 2*0.892m = 192.26 Hz
(b) If w decreases, the frequency increases, will be higher..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.