A 10g bullet strikes and becomes embedded in a 0.200kg block of wood placed on a
ID: 1951152 • Letter: A
Question
A 10g bullet strikes and becomes embedded in a 0.200kg block of wood placed on a horizontal surface just in front of the gun. If the coefficient of sliding friction between the block and the surface is 0.4 and the impact drives the block a distance of 8m before it comes to rest, what is the velocity of the bullet before it strikes the block of wood?I've tried 2 different ways to do it which are:
1.)
m1=0.010kg
m2=0.200kg
s=8m
µ=0.4
1. E(kinetic)=E(frictional)
1/2(m1+m2)v^2=µ(m1+m2)gs
1/2(0.210)v^2=0.4(0.210)(9.8)(8)
v2=7.92m/s
m1v1=(m1+m2)v2
0.010v1=0.210*7.92
v1=166.32m/s
2.)
ma=µmg
a=µg
a=0.4*9.8
a=3.92
v^2=0
a=-3.92
s=8m
u^2=?
v^2=u^2+2as
0=u^2+2(-3.92)(8)
u^2=7.92
m1v1=(m1+m2)v2
0.010v1=0.210*7.92
v1=166.32m/s
I'd love to know if I'm on the right track here
Explanation / Answer
Yeah, both the methods are right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.