Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The total electrical generating capacity of the United States was about 1,039,13

ID: 1939343 • Letter: T

Question

The total electrical generating capacity of the United States was about 1,039,137 MW in December 2011. Assuming there will be a need for an additional 160,000 MW of capacity in the next 10 years. How many new plants of the size of the system in P1.15 (1000 MW) will be required? If half of these plants are coal-fired, how many tons of coal will be required per year for the new plants, and how many tons per year of ash and SO2 will have to be handled in 2022, assuming continuous operation at full capacity?

Explanation / Answer

number of plant required in next ten year=160000/1000=160 power plant of 1000 W capacity out of which 1/2 ie 160/2=80 power plant are coal fired capacity of coal power plant =80*1000=80000 W let the calorific value of coal be C j/kg and assuming the efficiency of power plant be E then power generated by 1 kg per second of coal=c*E W amount of coal(in tonnes) required per second to produce 80000 W =80000/1000*c*E=80/C*E amount of coal(in tonnes) required per year=(80/C*E)*24*365*60*60 let A be the ash content and S be the sulphur content of coal the amount of ash liberated =(80/C*E)*24*365*60*60*A amount of SO2 liberated =(80/C*E)*24*365*60*60*S PLUG IN THE VALUES OF C,E,A,S typically found in the US to calculate the required values

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote