Step by step please :( A portable CD player uses four AA batteries in series to
ID: 1923432 • Letter: S
Question
Step by step please :(
A portable CD player uses four AA batteries in series to provide 6V to the CD player circuit. The four alkaline battery cells together store a total of 200 watt-seconds of energy. If the CD player is drawing a constant 10mA from the battery pack, how long will the player operate at normal power? Assume that the CD player will operate until all energy stored in the batteries is utilized. The current through an element and the voltage across the same element vary with time as shown in Figure 1. Derive expressions for the power delivered to the element for t > 0, as a function of time t, and sketch that power versus time for 0Explanation / Answer
a) P= 200 watt-second = 200/60*60 = 1/18 Watt-hour V = 6volts I = 10ma = 10*10^-3 = 0.01 Ampere P = VIT T = P/VI = 1/18/(6*0.01) = 0.926 hours b)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.