A shunt motor has the following ratings: 75 kW, 240 V, 1750 rpm, 300 A. The moto
ID: 1921821 • Letter: A
Question
A shunt motor has the following ratings: 75 kW, 240 V, 1750 rpm, 300 A. The motor is supplied with 240 V source (constant) at its armature terminals. Its armature resistance is 0.0144 [O]. At rated current Ia = 300 A, the motor runs at rated speed of 1750 rpm.
(a) Compute the output power Pout, torque T, and speed ?m of the motor at armature current of Ia = 0 [A].
(b) Repeat the solution for armature current Ia = 150 [A].
Units: Find the speed ?m in [rad/s], the ouput power Pout in [kW], and the torque T in [N m].
Conversion factors: 1 rpm = 1 rev/min. 1 rev = 2p rad. 60 s = 1 min.
Explanation / Answer
Given Data: V=240v, Rated current Ia=300A, Rated Speed = 1750rpm, Armature resistance(Ra) = 0.0144.
For Shunt Motor, the following equations are valied
V=E+IaRa ---(Eq1),
E ---(Eq2),
Torque Ia ---(Eq3)
--> At Rated speed and Rated current
V=E+IaRa ==> 240 = E +300*0.0144 ==> E= 235.68
(a) Ia = 0A means no load. At no load output power and output torque are zero(neglecting fincticion & rotational losses )
From (Eq2) No load speed = 240*1750/235.68 = 1782.08 rpm
(b) For Ia = 150A, V=E+IaRa ==> 240 = E +150*0.0144 ==> E= 237.84
Pout =E*Ia = 237.84*150 = 35.67kW
From (Eq2), Speed at 150A = 237.84*1750/235.68 = 1766.04 rpm
Speed in rad/sec = 2*3.14*1766.04/60 = 184.94 rad/sec
Torque = Pout/speed(in rad/sec) = 35676/184.94 = 192.91 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.