The drawing shown represents an engineer\'s concept of the vertical profile of a
ID: 1920876 • Letter: T
Question
The drawing shown represents an engineer's concept of the vertical profile of a very tall water slide. The radii of curvature of the path in proximity to B and C are pg = 50 ft and Pc = 70 ft, respectively. The water on the slide makes the coefficient of friction negligible. A person starts from rest down the slide at point A. Determine (a) the height of point A so that when the person passes point C, the normal force the slide exerts on the person is zero and (b) the person's normal acceleration at point B. Note that the person's velocity is instantaneously horizontal at B and C.Explanation / Answer
a) normal force at c = centripetal force - gravitational force
= mv2/R - mg = 0 where v is the velocity at c
--> mv2 = mgR
now thw change in kinetic energy equals the change in potential energy
--> 1/2(mv2 - mv02) = mg (hA-100)
since, mv2 = mgR
--> 1/2 * mv02 = mg (hA-100) - 1/2 * mgR
--> 1/2 * mv02 = mg (hA-100 - R/2)
--> 1/2 * v02 = g (hA-100 - 70/2)
v0 = 0
g = 32.174 ft/s2
--> hA-100 - 70/2 = 0
--> hA = 135 ft
b) velocity at b = Vb
1/2 * mVb2 = mg hA
--> 1/2 * Vb2 = g hA
--> Vb2 = 2g hA = 2*32.174 *135 = 8686.98
normal acceleration at b = Vb2/Rb = 8686.98/50 = 173.74 ft/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.