7) A soil sample is obtained by pushing a 16 inch long tube into the side of a p
ID: 1919850 • Letter: 7
Question
7) A soil sample is obtained by pushing a 16 inch long tube into the side of a pit. The tube has an inside diameter of 3 inch and weighs 1.8 lb. The soil in the tube is trimmed so that its ends are flush with the ends of the tube. If the total unit weight of the tube and sample is 8.62 lb and the water content of the soil 43.6%. What are the unit weight and dry unit weight of the sample? If the soil is saturated, what is the average specific gravity of its solid constituents?
Please Provide step by step calcs.
Explanation / Answer
volume of the tube=volume of the sample =pi*3^2*16=452.39 inch^3
weight of the sample=8.62-1.8=6.82 lb
unit weight of the sample=weight of the smaple/Volume of the sample =6.82/452.39
=0.015 lb/inch^3
dry weight of the sample =weight of the sample*(1-fraction of water content)
=6.82*(1-0.436)=3.85 lb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.