A man stands on the roof of a building of height 13.7m and throws a rock with a
ID: 1919181 • Letter: A
Question
A man stands on the roof of a building of height 13.7m and throws a rock with a velocity of magnitude 29.5m/s at an angle of 26.4 degree above the horizontal. You can ignore air resistance. Calculate the maximum height above the roof reached by the rock. Calculate the magnitude of the velocity of the rock just before it strikes the ground. Calculate the horizontal distance from the base of the building to the point where the rock strikes the ground.Explanation / Answer
a> h = (29.5*sin26.4)^2 / 2*9.8 = 8.78 m b> vx = 29.5cos26.4 = 26.42 m/s vy ^2 = 13.12^2 + 2*9.8*13.7 = 20.99 v= 33.74 m/s c> t = (20.99 + 13.12)/9.8 = 3.48 s horizontal dist = 91.96 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.