A single conservative force acts on a 4.90-kg particle within a system due to it
ID: 1916879 • Letter: A
Question
A single conservative force acts on a 4.90-kg particle within a system due to its interaction with the rest of the system. The equation Fx = 2x + 4 describes the force, where Fx is in newtons and x is in meters. As the particle moves along the x axis from x = 0.96 m to x = 4.90 m, calculate the following (a) the work done by this force on the particle J (b) the change in the potential energy of the system J (c) the kinetic energy the particle has at x = 4.90 m if its speed is 3.00 m/s at x = 0.96 m JExplanation / Answer
a)work done=integral of f(x)*dx
so work done=(x^2+4*x) with x=0.96 to x=4.9
work done=38.85 J
b)
change in potential energy=-(work done)=-38.85 J
c)
if speed at x=4.9 is v,
then 0.5*4.9*(v^2-3^2)=33.85
v=4.7766 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.