Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object of mass 4 kg is thrown vertically upward from ground level with an ini

ID: 1916346 • Letter: A

Question

An object of mass 4 kg is thrown vertically upward from ground level with an initial speed of 20 m/s. What is the kinetic energy of the object as it reaches its maximum height? Ignore friction and use g = 10 m/s2. (1 point) A. 800 J B. 300 J C. 0 J D. 1600 J An object of mass 4.0 kg is thrown vertically upward from ground level with an initial speed of 20 m/s. To what height in meters does the object travel before reversing its motion? Ignore friction and use g = 10 m/s2. (2 points) A. 20 m B. 4.5 m C. 15 m D. 80 m E. none of the above

Explanation / Answer

a) 0 J.. as at max height, velocity = 0
b) h = u2/2g = 202/2 x 10 = 20 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote