Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object of height 2.6cm is placed 0.7meters away from a double convex lens. Th

ID: 1287651 • Letter: A

Question

An object of height 2.6cm is placed 0.7meters away from a double convex lens. The absolute value of the focal length of the lens is 1.3m. a) What is the focal length of the double convex lens? b) What is in m the position of the image formed by the lens? c) What is the type of image formed? real, upright, and enlarged virtual, upright, and enlarged real, inverted, and enlarged real, upright, and reduced virtual, inverted, and enlarged virtual, upright, and reduced A second double convex lens is placed 0.7m away from the first lens on the opposite side of the object (object -concave lens - convex lens). The absolute value of the focal length of this lens is also 1.3m. d) What is in m the object position relative to this second lens? e) What is in m the position of the final image due to both lenses (relative to the second lens)?

Explanation / Answer

1) F= +1.3 m

2) 1/v-1/u=1/f

==> v=fu/(f+u)

==> v= (-0.7)*1.3/(1.3-0.7)= -1.51 m

3) Virtual upright and enlarged

4) object position relative to new lens = 1.51+0.7 = 2.21 m

5) v= fu/(f+u) = 1.3*(-2.21)/(1.3-2.21)=3.157 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote