A lossless transmission line is connected to a load of Z L =30 ohms at one end a
ID: 1914200 • Letter: A
Question
A lossless transmission line is connected to a load of ZL=30 ohms at one end and a sinusoidal voltage generator at the other end, with Vg = 1? 0o (V) at the other end. The characteristic impedance and the length of the transmission line are Zo = 50 ohms and d= 0.5m, respectively. The speed of the wave along the transmission line is the speed of light. The generator frequency is 1Ghz and its internal impedance is Zg = 50 ohms. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>
a. The voltage and current at the generator end of the transmission line is?
b. The percentage of generator power delivered to the transmission line is?
Explanation / Answer
source voltage=Vg=1Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.