A loop of wire has the shape shown in the drawing. The top part of the wire is b
ID: 2154765 • Letter: A
Question
A loop of wire has the shape shown in the drawing. The top part of the wire is bent into a semicircle of radius r = 0.18 m. The normal to the plane of the loop is parallel to a constant magnetic field ( = 0) of magnitude 0.86 T. What is the change ?? in the magnetic flux that passes through the loop when, starting with the position shown in the drawing, the semicircle is rotated through half a revolution?
??=
Explanation / Answer
CHANGE IN flux = magnetic field(change in area) = 0.86*(final area-initial area) = 0.86*(0-inital area) = - 0.0875 (This is the correct answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.