A person pushing a lawn mawer on a level surface applies a constant force of 250
ID: 1913738 • Letter: A
Question
A person pushing a lawn mawer on a level surface applies a constant force of 250 N at an angle 30 degrees to the horizontal. If the person does 1.44 x 10^4 Jof work, what is his displacement? A man stands on a weighing scale inside an elevator that is moving at uniform speed. The scalereads 784 N. What will the scale read if the elevator accelerates down at 5m/sExplanation / Answer
w = F.s = Fscos(a) => s = 66.51 m at uniform speed scale reads 784 N => mass = 80 kg when in an elevator accelerating downwards at 5 m/s^2,net g becomes g-a => W = 80*(9.8-5) = 384 N support is at 3 m from other end total length is 5 m .Weight of plank acts at 0.5 distance from support => M*g*0.5 = 30*9.8*2 => M = 120 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.