A circular wine barrel 75 cm in diameter will burst if the net upward force exer
ID: 1912726 • Letter: A
Question
A circular wine barrel 75 cm in diameter will burst if the net upward force exerted on the top of the barrel is 6130 N. A tube 1.1 cm in diameter extends into the barrel through a hole in the top, as indicated in the figure below. Initially, the barrel is filled to the top and the tube is empty above that level. What weight of water must be poured into the tube in order to burst the barrel?
Explanation / Answer
P=F/A = 6130 /(3.14 x 37.5^2 x 10^-4) => p=6130/0.441562 = 13882.53(for barrel) p=F2/3.14 x 0.55 x 0.55 x 10^-4 = F2/9.49 x 10^-5m² (for tube) now equate => 13882.53 = F2/9.49 x 10^-5 => F2 =1.318 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.