A circular parallel plate capacitor with plate radius 5cm has an electric field
ID: 1496888 • Letter: A
Question
A circular parallel plate capacitor with plate radius 5cm has an electric field between the plates of E(t) = 10N/C exp(-t/10s). Compute the displacement current as a function of time. Open-Response Homework Problem 13.4 A coil of resistance 12Ohm and self-inductance 2mH is connected across an ideal 12V battery. (a) Compute the time constant. (b) Sketch the current through the inductor as a function of time. (c) How long does it take for the current in the circuit to reach 99% of its final value? (d) How much energy is stored in the inductor when the final current is reached?Explanation / Answer
13.3)
displacement current Id = eo*(d/dt)*phi
electric flux = E*A = 10*e^-(t/10)*pi*r^2
Id = -eo*10*pi*r^2*e^-(t/10)*(-1/10)
Id = -8.84*10^-12*10*pi*0.05^2*(1/10)*e^-(t/10)
Id = -6.94*10^-14*e^-(t/10)
13.4)
time constant T = L/R = 2*10^-3/12 = 1.67*10^-4 s
(b)
(c)
i = I*(1-e^-(t/T))
i = 0.99 I
0.99 = (1-e^-(t/(1.67*10^-4)))
t = 0.000769 s
(d)
energy U = (1/2)*L*I^2
I = V?R = 12/12= 1A
U = (1/2)*2*10^-3*1^2
U = 0.001 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.