22. A 2.00 kg mass attached to a spring oscillates with a period of 0.400 s and
ID: 1912194 • Letter: 2
Question
22. A 2.00 kg mass attached to a spring oscillates with a period of 0.400 s and an amplitude of 20.0 cm. Find (a) the total mechanical energy of the system; (b) the maximum speed of the mass. 23. A 50.0 kg mass attached to a spring oscillates with an amplitude of 2.00 m. The total mechanical energy of the system is 400 J. Find the position of the mass when its speed is 2.00 m/s. 25. A point on the A string of a guitar oscillates in approximately simple harmonic motion with a frequency of 220 Hz and an amplitude of 1.00 mm. Find the maxi - mum speed and acceleration of this pointExplanation / Answer
22.
a)given T=0.4s ,m=2kg
A=20cm =0.2m
T=2/=>=2/0.4 =15.7 rad/s
=(k/m)=>k=2m
k =15.72*2 =493.5N/m
E=(1/2)kA2=(1/2)*493.5*(0.2)2 =9.87J
b)Vmax =A =0.2*15.7 =3.14m/s
23.
E=(1/2)kA2=>k=2E/A2
K=2*400/22 =200J
By the law of conservation of energy,
E=KE+PE
400 =(1/2)mV2+(1/2)kx2
800 =50*22+200x2
600=200x2
x =1.732m
24.
=2f=2*220 =1382.3rad/s
Vmax=A =1*10-3*1382.3 =1.38m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.