A car burns gasoline, producing gases at 2100 degrees Celsius. The atmosphere is
ID: 1911254 • Letter: A
Question
A car burns gasoline, producing gases at 2100 degrees Celsius. The atmosphere is at 27 degrees Celsius. a) Find the efficiency of a Carnot engine operating between these temps. b) If this Carnot engine were to deliver 10 kW of usable power, what thermal power input would it require? c) The actual efficiency of automobile engines is only 20%. After all of the other accessories are included the overall efficiency drops to about 12.5%. At what rate must energy be supplied by burning gas if the car requires 10 kW to overcome dissipative forces and maintain its speed?Explanation / Answer
a) e = 1 - Tc/ Th = 1- (27+273.15)/(2100+273.15)=0.8735 b) 10kW*0.8735 = 8.735 kW c) .125*10kW = 1.25 kW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.