A capacitor, a coil, and two resistors of equal resistance are arranged in an AC
ID: 1448060 • Letter: A
Question
A capacitor, a coil, and two resistors of equal resistance are arranged in an AC circuit as shown in the figure below. An AC source provides an emf of DeltaV_rms = 14.5 V at a frequency of 60.0 Hz. When the double-throw switch S is open as shown in the figure, the rms current is 190 mA. When the switch is closed in position a, the rms current is 294 mA. When the switch is closed in position b, the rms current is 137 mA. (a) Determine the possible values of R. (Enter your answers from smallest to largest. Enter NONE in any unused answer blanks.) ohm ohm (b) Determine the possible values of C. (Enter your answers from smallest to largest. Enter NONE in any unused answer blanks.) muF (c) Determine the possible values of L. (Enter your answers from smallest to largest. Enter NONE in any unused answer blanks.) mH mHExplanation / Answer
(b)
Z = sqrt(67.25^2 + (1/(2**60*X))^2)
Vrms = Irms * Z
14.5 = 137 * 10^-3 * sqrt(67.25^2 + (1/(2**60*X))^2)
C = 3.25 * 10^-5 F
C = 32.5 uF
(c)
Now,
Z = sqrt(67.25^2 + [(2**60*L) - 1/(2**60*32.5*10^-6)]^2)
Vrms = Irms * Z
14.5 = 190 * 10^-3 * sqrt(67.25^2 + [(2**60*L) - 1/(2**60*32.5*10^-6)]^2)
L = 0.1208 H = 120.8 mH
L = 0.3122 H = 312.2 mH
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.