A capacitor of capacitance C = 6.5 F is initially uncharged. It is connected in
ID: 1527324 • Letter: A
Question
A capacitor of capacitance C = 6.5 F is initially uncharged. It is connected in series with a switch of negligible resistance, a resistor of resistance R = 11.5 k, and a battery which provides a potential difference of VB = 25 V.
17% Part (a) Calculate the time constant for the circuit in seconds.17% Part (b) After a very long time after the switch has been closed, what is the voltage drop VC across the capacitor in terms of VB?
17% Part (c) Calculate the charge Q on the capacitor a very long time after the switch has been closed in C.
17% Part (d) Calculate the current I a very long time after the switch has been closed in A.
17% Part (e) Calculate the time t after which the current through the resistor is one-third of its maximum value in s. 17% Part (f) Calculate the charge Q on the capacitor when the current in the resistor equals one third its maximum value in C.
Explanation / Answer
a)we know that, time constant in RC circuit is:
tau = RC = 11.5 x 10^3 x 6.5 x 10^-6 = 0.075 s
Hence, tau = 0.075 s
b)After a very long time, the drop across the capacitor is equal to that of the battery voltage.
Vc = Vb
c)Charge after velong long time of closing the switch will be:
Q = C Vb
Q = 6.5 x 10^-6 x 25 = 162.5 x 10^-6 C = 162.5 muC
Hence, Q = 162.5 muC
d)The current after a velong long time becomes zero in the circuit.
I = 0
e)Imax = V/R = 25/11.5 x 10^3 = 2.17 x 10^-3 A
1/3 Imax = 0.72 x 10^-3
We know that, I at any time during charing is:
I = I(max)e^-t/tau
0.72 x 10^-3 = 2.17 x 10^-3 e^-t/tau
0.33 = e^-t/tau
taking log both sides:
-1.11 = -t/0.075
t = 0.083 s
f)Q = C Vb (1 - e^-t/tau)
Q = 6.5 x 10^-6 x 25 ( 1 - e^-0.083/0.075) = 16.44 x 10^-6 C
Hence, Q = 16.44 muC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.