A bargain hunter purchases a \"gold\" crown at a flea market. After she gets hom
ID: 1910927 • Letter: A
Question
A bargain hunter purchases a "gold" crown at a flea market. After she gets home, she hangs it on a scale and finds its weight to be 7.85 N (Figure (a)). She then weighs the crown while it is immersed in water, as shown in Figure (b), and now the scale reads 6.98 N. What is the density of the crown? Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. kg/m3 Is the crown made of pure solid gold? Yes No EXERCISE HINTS: GETTING STARTED | I'M STUCK! The weight of a metal bracelet is measured to be 0.10900 N in air and 0.07800 N when immersed in water. Find its density. kg/m3Explanation / Answer
Mass of the crown = 7.85 / g (where g is the acceleration due to gravity )
Loss in weight upon immersing in water = Weight of the liquid displaced = 7.85 - 6. 98 = 0.87 N
Mass of liquid displaced = 0.87 / g
Assuming density of water 1000 kg/m3 volume of the water displaced = 0.87 / 1000g
So the volume of the crown = 0.87 / 1000g
Density of the crown = ( 7.85 / g ) / ( 0.87 / 1000g) = 9022.99 kg/m3 = 0.902 g/cm3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.