A pool ball has a mass of .6 kg (600 grams) . At some moment, it has an instanta
ID: 1910411 • Letter: A
Question
A pool ball has a mass of .6 kg (600 grams) . At some moment, it has an instantaneous velocity of +3 m/s. A tennis ball has a mass .4 kg (400 grams). At some moment it has an instantaneous velocity of -3 m/s. The two balls experience a head-on collision. a) If the tennis ball exits the collision at a instantaneous velocity of +1 m/s, with what instantaneous velocity does the pool ball exit the collision?Explanation / Answer
initially: horizontal p = 0.6kg * 3m/s * cos30 - 0.4kg * 3m/s * cos30 = 1.56 kg·m/s vertical p = 0.6kg * 3m/s * sin30 + 0.4kg * 3m/s * sin30 = 1.5 kg·m/s finally: horizontal p = 0.6kg * v * cosT + 0 = 1.56 kg·m/s ==> v * cosT = 2.6 m/s vertical p = 0.6kg * v * sinT + 0.4kg * 1m/s = 1.5 kg·m/s ==> v * sinT = 0.667 m/s divide vertical by horizontal, get tanT = 0.256 T = 14.4º v * sin14.4º = 0.667 m/s v = 2.68 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.