For a movie scene, a 76 stuntman drops from a tree onto a 51 sled that is moving
ID: 1909066 • Letter: F
Question
For a movie scene, a 76 stuntman drops from a tree onto a 51 sled that is moving on a frozen lake with a velocity of 13 toward the shore. What is the speed of the sled after the stuntman is on board? If the sled hits the bank and stops, but the stuntman keeps on going, with what speed does he leave the sled? (Neglect friction.)Explanation / Answer
Answer --> 5.22 m/s Given: m1 = 76 kg u1 = 0.0 m/s m2 = 51 kg u1 = 13 m/s Conservation of momentum, velocity of combined system from individual objects v * [m1+m2] = m1u1 + m2u2 v * [ (76 kg) + (51 kg) ] = [ (76 kg) * (0.0 m/s) ] + [ (51 kg) * (13 m/s) ] v * [ 127 kg ] = [ 663 kg-m/s ] v = [ 663 kg-m/s ] / [ 127 kg ] v = 5.22 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.