The picture above shows a \"half pipe\" for snowboard riders. The rider starts a
ID: 1908908 • Letter: T
Question
The picture above shows a "half pipe" for snowboard riders. The rider starts a height hi above the bottom of the pipe, slides down the side, across the bottom, and back up the other side. Assume the sides are approximately frictionless so that the only friction is across the bottom which has a width W = 4.0 m and the rider doesn't do anything to increase his energy ("jump"). If the rider, with inertia 62 kg starts at a height hi = 2 m and ends up after the first time across the pipe at a height that is 80% of the initial height, what is the force of friction across the bottom of the pipe? Give your answer in Newtons to 3 significant digits. Assume that you can ignore air resistance.Explanation / Answer
Initial energy of rider = mgh = 62 * 9.81 * 2 = 1216.44 J final energy = 62 * 9.81 * 0.8 * 2 = 973.152 J Loss in energy = 243.288 J this must be equal to : f * 4m = 243.288 f = 60.822 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.