The circuit in the figure below consists of switch S, a 12.0 V ideal battery, a
ID: 1908670 • Letter: T
Question
The circuit in the figure below consists of switch S, a 12.0 V ideal battery, a 24.0 M resistor, and an air-filled capacitor. The capacitor has parallel circular plates of radius 5.00 cm, separated by 3.00 mm. At time t = 0, switch S is closed to begin charging the capacitor. The electric field between the plates is uniform. At t = 250 s, what is the magnitude of the magnetic field within the capacitor, at radial distance 3.00 cm?
= ? T
The circuit in the figure below consists of switch S, a 12.0 V ideal battery, a 24.0 M resistor, and an air-filled capacitor. The capacitor has parallel circular plates of radius 5.00 cm, separated by 3.00 mm. At time t = 0, switch S is closed to begin charging the capacitor. The electric field between the plates is uniform. At t = 250 ½s, what is the magnitude of the magnetic field within the capacitor, at radial distance 3.00 cm? = ? TExplanation / Answer
Area of plates: A plate separation: d A = (pi)0.03^2 = 2.83x10^-3 m^2, d = 3x10^-3 m , I =0.5 A I = CdE/dt = 0.5 C = (eo)A/d = (8.85x10^-12)(2.83x10^-3) / 3x10^-6 C = 8.35x10^-9 F E = I*t / C = 0.5*250*10^-6/ 8.35x10^-9 = 1.5*10^4 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.