Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two objects, of masses m1 = 450.0 g and m2 = 545.7 g, are connected by a string

ID: 1908027 • Letter: T

Question

Two objects, of masses m1 = 450.0 g and m2 = 545.7 g, are connected by a string of negligible mass that passes over a pulley with frictionless bearings. The pulley is a uniform 48.5-g disk with a radius of 4.40 cm. The string does not slip on the pulley. Find the acceleration of the objects. m/s2 What is the tension in the string between the 450.0-g block and the pulley?(Round your answers to four decimal places.) N What is the tension in the string between the 545.7-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.) N By how much does these tensions differ? (Round your answer to four decimal places.) N What would your answers be if you neglected the mass of the pulley? Acceleration m/s2 tension N

Explanation / Answer

a) ............a = [m2 - m1]*g / [m1 + m2 +0.5 m] = (0.5457 - 0.45)*9.81 / (.5457+.45+0.0485) = 0.8991 m/s^2 b)..............T1 = m1*(g+a) = 4.8191 N ..................T2 = m2*(g - a) = 4.8627 N ...............................T2 - T1 = 0.0436 N c)..................a = (m2 - m1)*g / [m1 + m2] = 0.9429 m/s^2 T1 = T2 = m2*(g - a) = 4.8388 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote