An automobile battery has an emf of 12.60 V and an internal resistance of 0.050
ID: 1907135 • Letter: A
Question
An automobile battery has an emf of 12.60 V and an internal resistance of 0.050 0?. The headlights together have an equivalent resistance of 4.800 ? (assumed constant). (a) What is the potential difference across the headlight bulbs when they are the only load on the battery? (Give your answer to four significant figures.) (b) What is the potential difference across the headlight bulbs when the starter motor is operated, requiring an additional 35.0 A from the battery? (Give your answer to four significant figures.)Explanation / Answer
current in circuit = 12.6/(0.05+4.8) = 2.5979 amps the potential difference across the headlight bulbs when they are the only load on the battery = 2.5979 amps x 4.8 =12.4701 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.