A thin spherical shell of mass M = 2.00 kg is released from rest at the top of a
ID: 1907073 • Letter: A
Question
A thin spherical shell of mass M = 2.00 kg is released from rest at the top of an incline of height H=1.47 m and rolls without slipping to the bottom. The ramp is at an angle of ? = 28.9o to the horizontal. Calculate the speed of the sphere's CM at the bottom of the ramp.
A thin spherical shell of mass M = 2.00 kg is released from rest at the top of an incline of height H=1.47 m and rolls without slipping to the bottom. The ramp is at an angle of ? = 28.9o to the horizontal. Calculate the speed of the sphere's CM at the bottom of the ramp.Explanation / Answer
mgh=0.5mv^2+0.5(0.4)mr^2w here no slipping implies v=rw replacing w with v/r we get mgh=0.7mv^2 V=4.537m/s hence the ans speed of Cm =4.537 m/s cheers :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.