A thin spherical shell of radius 15 cm carries 4.8 mu C, distributed uniformly o
ID: 1655504 • Letter: A
Question
A thin spherical shell of radius 15 cm carries 4.8 mu C, distributed uniformly over its surface At the center at the shell to a point charge. If the electric field at (Just barely outside) the surface of the sphere is 750 kN/C and points outward, what is the charge of the point charge? Express your answer using two significant figures. What is the radial of the component of the field just barely inside the shell? Express an "outward" field as positive an field as negative. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Here ,
part a)
r = 0.15 m
Q = 4.8 uC
let the charge is q
750 *10^3 = 9 *10^9 * (4.8 *10^-6 + Q)/0.15^2
solving for Q
Q = -2.93 *10^-6 C
Q = -2.93 uC
the point charge is -2.93 uC
b)
just inside the shell , the electric field due to shell is zero
electric field = 9 *10^9 * -2.93 *10^-6/.15^2
electric field = -1.17 *10^6 N/C
the electric field is -1.17 *10^6 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.