A conducting bar of length l moves to the right on two frictionless rails, as sh
ID: 1906335 • Letter: A
Question
A conducting bar of length l moves to the right on two frictionless rails, as shown in the figure below. A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 2.80 T. Assume l = 32 cm and R = 8.9 Ohm. At what constant speed should the bar move to produce an 8.3 mA current in the resistor? m/s What is the direction of this induced current? At what rate is energy delivered to the resistor? mJ/s Explain the origin of the energy being delivered to the resistor. This answer has not been graded yet.Explanation / Answer
(a) F V = IR and V = BLv
put these together and you get
BLv = IR
v = IR / BL = 0.0083 * 8.9 / 2.8 * 0.32 = 0.0824 m/s direction will be counterclockwise (from bottom of bar to top of bar; or downward through the resistor).
(b) rate of energy = I^2 R = 0.0083^2 * 8.9 = 0.000613 J/s = 0.613 mJ/s
(c) the source of the energy is the work done by the applied force.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.