A conducting bar of length l moves to the right on two frictionless rails, as sh
ID: 1685023 • Letter: A
Question
A conducting bar of length l moves to the right on two frictionless rails, as shown in the figure below. A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 2.90 T. Assume script l = 39 cm and R = 9.1 O.http://www.webassign.net/sercp8/20-p-024.gif
(a) At what constant speed should the bar move to produce an 8.3 mA current in the resistor?
m/s
What is the direction of this induced current?
(b) At what rate is energy delivered to the resistor?
mJ/s
(c) Explain the origin of the energy being delivered to the resistor.
Explanation / Answer
A conducting bar of length l moves to the right on two frictionless rails, as shown in the figure below. A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 2.90 T. Assume script l = 39 cm and R = 9.1 O.http://www.webassign.net/sercp8/20-p-024.gif
(a) At what constant speed should the bar move to produce an 8.3 mA current in the resistor?
m/s
What is the direction of this induced current?
(b) At what rate is energy delivered to the resistor?
mJ/s
(c) Explain the origin of the energy being delivered to the resistor. Given that magnitude of magnetic feild B = 2.90 T length of rod l = 0.39 m resistance R = 9.10 O ------------------------------------------------------------- a)The formula for the induced emf is V = Blv (IR) = Blv So the speed of the bar is v= (IR)/(Bl) = ((8.3 x10^-3A )( 9.10 O))/(( 2.90 T)(0.39 m)) = 0.066 m/s The direction of induced current is counter clock wise. b) The rate of energy delivered to the resistor is P = I^2 R = (8.3 x10^-3A )^2(9.10 O) = 0.000626899 W c) Origin of energy being delivered to resistor is from magnetic field
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.