A spherical capacitor is formed from two concentric sphericalconducting shells s
ID: 1904453 • Letter: A
Question
A spherical capacitor is formed from two concentric sphericalconducting shells separated by vacuum. The inner sphere has a radius of = 12.2 cm. and the outer sphere has a radius of = 14.9 cm. A potential difference of 120V is applied to the capacitor What is the capacitance of the capacitor? Use = 8.85 times 10-12 for the permittivity of freespace. What is the magnitude of the electric field at radius 12.8 cm. just outside the inner sphere? What is the magnitude of at 14.6 cm. just inside the outer sphere?Explanation / Answer
C=4 / [ 1/a -1/b]
C= 7.46 micro fard
Q=CV = 7.46 X 10^-6 X 120 = 8.954X10^-4 C
E= KQ/4r^2
put r= 12.8 cm and 14.6 cm correspondingly to get the fields.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.