The left end of a long glass rod 6.20 cm in diameter has a convex hemispherical
ID: 1904092 • Letter: T
Question
The left end of a long glass rod 6.20 cm in diameter has a convex hemispherical surface 3.10 cm in radius. The refractive index of the glass is 1.74. Determine the position of the image if an object is placed in air on the axis of the rod at the following distances to the left of the vertex of the curved end. a) infinitely far distance ____________ cm left or right of the vertex? b) 8.0 cm distance __________ cm left or right of the vertex c) 1.00 cm distance ______________ cm left or right of the vertexExplanation / Answer
Using the formula:
1/u+2/V = |2-1|/r
1=1
2=1.74
r= 3.1
(a)
1/ + 1.74/V = |1.74-1|/3.1
1.74/V = |1.74-1|/3.1
V = 7.289 cm
Distance = 7.289 cm
right of the vertex
(b)
1/8 + 1.74/V = |1.74-1|/3.1
V=15.302 cm
Distance = 15.302 cm
right of the vertex
(c)
1/1 + 1.74/V = |1.74-1|/3.1
V=-2.286 cm
Distance = 2.286 cm
left of the vertex
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.