The left end of a long glass rod 6.64cm in diameter and with an index of refract
ID: 1383350 • Letter: T
Question
The left end of a long glass rod 6.64cm in diameter and with an index of refraction of 1.485 is ground and polished to a convex hemispherical surface with a radius of 3.32cm . An object in the form of an arrow 3.78mm tall, at right angles to the axis of the rod, is located on the axis 21.44cm to the left of the vertex of the convex surface.
Find the position of the image of the arrow formed by paraxial rays incident on the convex surface.
Find the height of the image formed by paraxial rays incident on the convex surface.
s? = cmExplanation / Answer
image object relation of spherical refracting surface is
n_air / D_obj + n_glass / D_img = (n_glass - n_air) / Radius
1 / 21.44 + 1.485 / D_img = (1.485 - 1) / 3.32
D_img = 14.9332 cm
position of the image of the arrow = 14.9332 cm
magnification = n_air * D_img / n_glass * D_obj
magnification = 1 * 14.9332 / 1.485 * 21.44
magnification = 0.469
height of image = magnification * height of object
height = 0.469 * 3.78
height of image = 1.77282 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.