A baseball player is hitting a baseball with a bat. Just before the player hits
ID: 1904032 • Letter: A
Question
A baseball player is hitting a baseball with a bat. Just before the player hits the ball, the incoming ball's speed is 37 m/s. The ball's mass is 0.5 kg. A force probe installed inside the ball shows that the ball was in contact with the bat for 40 ms. The force-time graph recorded by the force probe is shown above.
(a) What is the impulse given to the ball by the bat? the answer is 80 Ns
(b) What is the speed of the ball just after the ball is hit? I got 197 and i tried that but that is not the answer i also tried -197 and 357 and -357 and they were not right either. PLEASE HELP ME WITH PART B AND EXPLAIN HOW YOU GOT THE ANSWER. THANKS!
Explanation / Answer
a)Impulse is are under graph=0.5*0.04*4000=80Ns
b)Impulse=change in momentum=0.5*(v+37)=80 (+sign is used since ball reverses direction)
v=123m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.