PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. An pick
ID: 1903344 • Letter: P
Question
PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. An pickup truck with mass 1.87 103 kg is traveling eastbound at +14.5 m/s, while a compact car with mass 8.71 102 kg is traveling westbound at -14.5 m/s. (See figure.) The vehicles collide head-on, becoming entangled. (a) Find the speed of the entangled vehicles after the collision. m/s (b) Find the change in the velocity of each vehicle. ?vtruck = m/s ?vcar = m/s (c) Find the change in the kinetic energy of the system consisting of both vehicles. J EXERCISE HINTS: GETTING STARTED | I'M STUCK! Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. Suppose the same two vehicles are both traveling eastward, the compact car leading the pickup truck. The driver of the compact car slams on the brakes suddenly, slowing the vehicle to 5.29 m/s. If the pickup truck traveling at 17.6 m/s crashes into the compact car, find the following. (a) the speed of the system right after the collision, assuming the two vehicles become entangled m/s (b) the change in velocity for both vehicles ?vtruck = m/s ?vcar = m/s (c) the change in kinetic energy of the system, from the instant before impact (when the compact car is traveling at 5.29 m/s) to the instant right after the collision ?KE = JExplanation / Answer
m1v1+m2v2= (m1+m2)v' v'= 14485.5 / 2741 = +5.284 m/s m1v1 + m2v2= m1+m2)v' v' = 1870X17.6 + 871X 5.29 / 2741 = +13.66 m/s change in velocity = 17.6- 13.66 = 3.94 m/s for compact car= 13.66- 5.29 = 8.31 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.