A 120g ball moving at 0.30m/s in the + x-direction is subject to a 0.20N force i
ID: 1902237 • Letter: A
Question
A 120g ball moving at 0.30m/s in the + x-direction is subject to a 0.20N force in the - y-direction for 1.5s. Find the magnitude of the ball's momentum change. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Delta p = Find the ball's final speed. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. upsilon = Find the angle between the ball's final velocity and the positive x direction. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
a)Change in momentum=impulse=Ft=0.2*1.5*(-j)=0.30kgm/s
b)Final velocity=0.3i-0.3/0.12j=0.3i-2.5j
speed=2.52m/s
c)Angle=Tan-1(2.5/0.3)=83 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.