Two long, straight wires are oriented perpendicular to the computer screen, as s
ID: 1901170 • Letter: T
Question
Two long, straight wires are oriented perpendicular to the computer screen, as shown in the figure, in which L = 6.0 cm. The current in one wire is I1 = 2.4 A, pointing into the screen, and the current in the other wire is I2 = 4.0 A, pointing out of the screen. Find the magnitude and direction of the net magnetic field at point P.
Explanation / Answer
L = 6.0 cm. The current in one wire is I1 = 2.3 A, pointing into the screen, and the current in the other wire is I2 = 4.0 A
Bx = /2 (2.3/0.06 - 4/(0.06*1.41421)*0.707107)
Bx = 2e-7 * (2.3/0.06 - 4/(0.06*1.41421)*0.707107)
Bx = 10e-7 T
By = 2e-7 * (-4/(0.06*1.41421)*0.707107)
By = -6.6667e-6 T
B = (10e-7*10e-7+6.6667e-6*6.6667e-6) = 6.74e-6 T
= 180 - Arctan(6.6667e-6/10e-7) = 98.5 degrees or 81.5 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.