A space vehicle is coasting at a constant velocity of 20.0 m/s in the + y direct
ID: 1900856 • Letter: A
Question
A space vehicle is coasting at a constant velocity of 20.0 m/s in the +ydirection relative to a space station. The pilot of the vehicle fires a RCS (reaction control system) thruster, which causes it to accelerate at 0.318 m/s2in the +xdirection. After 57.8 s, the pilot shuts off the RCS thruster. After the RCS thruster is turned off, find(a)the magnitude and(b)the direction of the vehicle's velocity relative to the space station. Express the direction as an angle (in degrees) measured from the +ydirection.
Explanation / Answer
vy = 20 m/s
vx = a t = 0.318 * 57.8 = 18.38 m/s
magnitude = v = (18.38*18.38+20*20) = 27.2 m/s
direction: = Arctan(18.38/20) = 42.6 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.