A 5. 32-kg object passes through the origin at time t = 0 such that its x compon
ID: 1900843 • Letter: A
Question
A 5. 32-kg object passes through the origin at time t = 0 such that its x component of velocity is 5. 45 m/s and its y component of velocity is -2. 73 m/s. What is the kinetic energy of the object at this time? J At a later time t = 2. 00 s, the particle is located at x = 8. 50 m and y = 5. 00 m. What constant force acted on the object during this time interval? magnitude N direction degree measured from the +x axis What is the speed of the particle at t = 2. 00 s? m/s A 7. 80-g bullet moving at 650 m/s penetrates a tree trunk to a depth of 4. 8 cm. Use work and energy considerations to find the average frictional force that stops the bullet. N Assuming the friction force is constant, determine how much time elapses between the moment the bullet enters the tree and the moment it stops moving.Explanation / Answer
a)
Upper question:
m = 5.32 Kg
v0_x = 5.45 m/s
v0_y = -2.73 m/s
K = 0.5 m v^2
K = 0.5 m ((v0_x)^2 + (v0_y)^2)
K = 0.5 * 5.32 * (5.45*5.45 + 2.73*2.73)
K = 98.8 J
b)
x = 0.5 (a_x) t^2 + (v0_x) * t
==> 8.5 = 0.5 * a_x * 2*2 + 5.45*2
==> a_x = -1.2 m/s2
y = 0.5 (a_y) t^2 + (v0_y) * t
==> 5 = 0.5 * a_y * 2*2 - 2.73*2
==> a_y = 5.23 m/s2
magnitude = a = (1.2*1.2 + 5.23*5.23) = 5.37 m/s2
direction: = 180 + Arctan(5.23/1.2) = 257 degrees
c)
v_x = a_x t = -1.2 * 2 = -2.4 m/s
v_y = a_y t = 5.23 * 2 = 10.46 m/s
v = (2.4*2.4 + 10.46*10.46) = 10.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.