A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = -2. 70 mu C, is held in a st
ID: 1900765 • Letter: A
Question
A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = -2. 70 mu C, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q2 = -7. 30 mu C and mass 1. 50g, is projected toward q1. When the two spheres are 0. 800 m apart, q2 is moving toward q1 with speed 22. 0 m/s (Figure 1). Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity. What is the speed of when the spheres are 0. 440m apart? How close does q2 get to q1?Explanation / Answer
U = K
U = kq1 q2 (1/r2 - 1/r1)
U = 9e9 * 2.7e-6 * 7.3e-6 * (1/0.440 - 1/0.8)
U = 0.18142 J
K = 0.5 m (vi^2 - vf^2)
U = K
0.5 * 1.5e-3 * (22*22 - vf^2) = 0.18142
vf = 15.6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.